Podlaskie AGRO

Weterynaria

Pupil na urlopie

Joanna PiekutO obowiązku szczepienia zwierząt, procedurach związanych z przewozem pupili za granicę i innych ważnych kwestiach z Joanną Piekut z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Białymstoku rozmawia Józef Wszeborowski.
- W jaki sposób jest uregulowana sprawa szczepień psów przeciwko wściekliźnie?
- Podstawowym aktem prawnym jest tu Ustawa z 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych. Artykuł 56 Ustawy określa, że posiadacz psa ma obowiązek poddania go szczepieniu przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 3 miesiąca życia. Lekarz weterynarii wykonujący szczepienie prowadzi rejestr zaszczepionych psów, a informacje na ten temat przekazuje na koniec każdego miesiąca Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.
- Czy obowiązek ten dotyczy też kotów?
- Obowiązku takiego nie ma. Jednak kot jako zwierzę łowne jest urodzonym myśliwym. Potrafi przynosić dla swojego opiekuna zdobycz która upolował by się nią odwdzięczyć. Nie zawsze ten „prezent” będzie przez nas mile widziany. W 2010 roku na terenie Białegostoku stwierdzono wściekliznę u nietoperzy. To właśnie koty przynosiły chore nietoperze swoim właścicielom. Zalecam więc poddawanie szczepieniom przeciwko wściekliźnie także kotów, nie będą one wtedy chorować i jednocześnie nie będą zagrożeniem dla ludzi.
- Jakie są wymagania, gdy chcemy z psem czy kotem wyjechać za granicę?
- W krajach UE zwierzęta te przed wyjazdem muszą zostać zaczipowane oraz wydawany jest im paszport. Obowiązkowo muszą mieć ważne szczepienia przeciwko wściekliźnie wpisane do paszportu. Gdy wyjeżdżamy poza kraje UE zwierzętom wystawiane jest świadectwo zdrowia przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
- Czy zwierzęta gospodarskie mogą być niebezpieczne dla człowieka?
- W roku bieżącym stwierdziliśmy przypadki wścieklizny u bydła w okolicach Michałowa. Prawdopodobnie zostały one pogryzione w nogi na pastwisku przez chore lisy lub wałęsające się psy. Były to rejony nadgraniczne z obszarami leśnymi gdzie wędrówki zwierząt dzikożyjących są duże.
- Jaki jest tryb postępowania, gdy pies pogryzie człowieka?
- Taki pies bezwzględnie podlega obserwacji, a jednocześnie musi być uwiązany, aby nie zaginął. Postępowanie możemy określić w następujących punktach: człowiek pogryziony zgłasza się do lekarza rodzinnego, a następnie do poradni chorób zakaźnych, właściciel psa zgłasza fakt pogryzienia do lekarza weterynarii w danej gminie okazując zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Następnie powiadamiany jest Powiatowy Lekarz Weterynarii, który podejmuje decyzję administracyjną o jego obserwacji i zawiadamia jednostkę Sanepidu.  Obserwacja psa przez lekarza weterynarii trwa przez 15 dni na lecznicy lub w domu właściciela. Po zakończeniu obserwacji spisywany jest protokół dochodzenia epizootycznego dla Powiatowego Lekarza Weterynarii i Sanepidu, wystawiane jest również zaświadczenie dla właściciela psa. W sytuacji, gdy pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie powiadamiania jest policja, która wymierza mandat karny za niedopełnienie obowiązku szczepienia w wysokości 200 zł. Prościej jest zatem dopełnić tego obowiązku i zabezpieczyć swojego psa przed wścieklizną, a także uchronić przed tą chorobą swoich najbliższych.

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Weterynaria Pupil na urlopie