Podlaskie AGRO

Produkcja roślinna

Trawa to złoto...

krowki

... które można zamienić na mleko, jeśli umie się ją dobrze uprawiać – tak zachęcał rolników do zwrócenia uwagi na uprawę łąk Aleksander Gruszko, zootechnik z firmy Timac Agro, który prowadził jeden z tematycznych wykładów podczas targów Zielona Gala w Szepietowie.


„Zielona Gala” to impreza skupiona wokół tematyki łąk i pastwisk. Poza pokazami, które tradycyjnie przyciągają prawdziwe rzesze zainteresowanych nowinkami w zakresie maszyn do zbioru zielonek, pojawiło się mnóstwo chętnych do poszerzenia wiedzy o technologii uprawy. A okazji ku temu nie brakowało.


Dziś wiedza jest w cenie. Bez niej nawet najbardziej zaangażowany rolnik nie poradzi sobie w czasach, kiedy mile widziana jest każda obniżka kosztów produkcji i każda możliwość zwiększenia wydajności krów. Do Szepietowa na każde targi i wystawy przyjeżdżają fachowcy, którzy dzielą się informacjami, tak potrzebnymi do prowadzenia gospodarstwa z sukcesem. Zainspirowani potrzebami naszych Czytelników prezentujemy treść wykładu Aleksandra Gruszko, zootechnika z firmy Timac Agro, pt. „Pasze objętościowe - podstawa sukcesu w produkcji mleka”.
Wykładowca scharakteryzował krótko na wstępie rośliny, stosowane w żywieniu krów mlecznych, będące podstawą pasz objętościowych, zaznaczając, że są one niedoceniane. Zapominamy natomiast, że nadmierne ilości pasz treściwych są dla krów mlecznych wręcz szkodliwe. Tak jak o tym, że bydło karmi się inaczej niż zwierzęta jedno żołądkowe.
Wymienianie roślin z gamy tych służących do wytworzenia pasz objętościowych, rozpoczął oczywiście od kukurydzy. Aleksander Gruszko zwrócił uwagę, że pracując nad plonami tej rośliny trzeba kłaść nacisk na uzyskanie z niej jak największej ilości energii. Nie należy się przy tym martwić, by była ona bogata w białko, bo roślina i tak będzie go zawierała, a ponadto, są inne źródła tego składnika. Jakie? To chociażby rośliny motylkowe, wymienione jako drugie z kolei. Prowadząc właściwie taką uprawę, można zaoszczędzić na dodatkach wysokobiałkowych.
Fenomenem w tej statystyce są łąki i pastwiska. Trawy to źródło i białka, i energii, ale pod warunkiem, że uprawa ta jest dobrze prowadzona. Dziś jest łatwiej, bo firmy nasienne oferują bardzo dobrej jakości nasiona, pozwalające uzyskać lepsze efekty uprawy. Przy tej okazji przedstawiciel Timac Agro przypomniał o nieco zapomnianej, a świetnej w żywieniu bydła mlecznego roślinie - o lucernie, która w połączeniu z kukurydzą, jak powiedział, „załatwia sprawę żywienia krów”.
Ostatnie w tej grupie - zboża i ich mieszanki z roślinami motylkowymi - nie były polecane przez prowadzącego - jedynie jako pasza rezerwowa.
- Rolnicy cieszą się, gdy z hektara uzyskają więcej zielonki, więcej suchej masy. Niesłusznie, gdyż ważna jest jakość, a nie ilość - podkreślał Aleksander Gruszko. - Więcej suchej masy nie oznacza, że zawiera ona więcej składników pokarmowych. A to jest przecież podstawa.
Jak argumentował, wyprodukowanie paszy o bardzo dobrej jakości, to zwiększenie kosztów o 10-15%. Natomiast jej zastosowanie w żywieniu wielokrotnie zwiększa wydajność (tab. 1).
Jak uzyskać powyższe cele? Odpowiedzią oczywistą jest, że należy zastosować odpowiednie nawożenie, ale nie tylko. Na terenie województwa podlaskiego, występuje problem, który należy rozwiązać, by nawożenie miało jakiś sens. To zakwaszenie gleby. Wywołane jest ono m.in. poprzez stosowanie jako nawozu obornika, który w tej roli co prawda świetnie się sprawdza, ale ma skutki uboczne. Niedobory wapnia natomiast powodują m.in., że rośliny nie absorbują azotu z nawozu. Poszczególne z nich mają różny poziom zapotrzebowania na wapń. Rośliną szczególnie wrażliwą na jego brak jest lucerna.
(Tab. 2).
Tekst i fot. Marzena Bęcłowicz

Tab. 1
Porównanie kosztów produkcji mleka w zależności od jakości pasz objętościowych
Produkcja średnio 25 kg mleka od krowy
Jakość pasz objętościowych    Produkcja mleka w kg    Ilość paszy treściwej
Słaba    12    7 kg
Dobra    15    5 kg
Bardzo dobra    18    3,5 kg

Tab. 2
Zapotrzebowanie na wapń
    CaO kg/ha
Zboża    50-100
Kukurydza    150-200
Rzepak    100-150
Groch    70-120
Buraki cukrowe    70-120
Ziemniaki    70-120
Lucerna    300-400
Trawy    100-150

pan_zootechnik

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Uprawa Trawa to złoto...