Podlaskie AGRO

Produkcja roślinna

Ocena wartości użytkowej bydła

O potrzebie i kosztach prowadzenia oceny wartości użytkowej bydła Z Adamem Kamińskim z białostockiego oddziału Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka rozmawiała Małgorzata Sawicka

Czym zajmuje się Federacja?
- Prowadzimy ocenę wartości użytkowej bydła – w woj. podlaskim w blisko 2 tys. najlepszych gospodarstw i oceniamy na dzień dzisiejszy prawie 60 tys. krów. Realizacja zadań związanych z oceną wartości użytkowej bydła polega, na przeprowadzeniu próbnych udojów poprzez pracowników terenowych, zootechników oceny, czyli zmierzeniu ilości udojonego mleka i pobraniu prób od każdej krowy będącej pod oceną wartości użytkowej. Próby wraz z informacjami o każdej krowie spływają do siedziby oddziału gdzie poddajemy je analizie na zawartość tłuszczu, białka, laktozy, mocznika oraz komórek somatycznych. Rejestrujemy pełny rodowód zwierzęcia, pokrycia, wycielenia oraz jego wartość hodowlaną tj. przenoszenie uwarunkowaną genetycznie zdolność zwierzęcia do przekazywania cechy lub cech na potomstwo. Określamy również tzw. cechy funkcjonalne zwierzęcia tj. temperament i szybkość oddawania mleka.

Jak wykorzystywane są te informacje?
- Są one przetwarzane elektronicznie i w postaci raportów wynikowych drogą zwrotną trafiają do hodowców. Na podstawie otrzymanych informacji hodowca może dla każdej sztuki optymalnie określić żywienie oraz stan zdrowotny gruczołu mlekowego, co ułatwia mu właściwie zarządzać stadem. Wszystkie informacje służą również do określania indeksów selekcyjnych buhajów stosowanych do rozrodu kontrolowanego.

Kiedy powstała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka?
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka powstała w 1995 roku na skutek inicjatywy hodowców bydła i producentów mleka, którym przyświecała idea uspołecznienia hodowli w Polsce. Jest organizacją w pełni społeczną, jak i pełnoprawnym reprezentantem środowiska hodowców bydła.

Kim są członkowie Federacji?
- Federacja zrzesza blisko 7000 członków skupionych w związkach regionalnych i rasowych. Reprezentuje hodowców indywidualnych gospodarstwa państwowe, spółki prywatne i Skarbu Państwa, gospodarstwa spółdzielcze i dzierżawione. Od 1 lipca 2004 r jest podmiotem upoważnionym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do prowadzenia ksiąg hodowlanych dla bydła ras mlecznych. Z dniem 1 lipca 2005 roku nastąpiło pełne uspołecznienie hodowli polskiej na mocy rozporządzenia MRiRW Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie przejęła realizowanie zadań z zakresu oceny wartości użytkowej bydła.

Kto reprezentuje woj. podlaskie w Federacji?
- Podlasie na forum krajowym reprezentuje Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Białymstoku. Jest organizacją prężną, reprezentującą interesy wszystkich producentów mleka, zrzeszającą 1600 członków, którzy są reprezentowani w Federacji przez 4 przedstawicieli w zarządzie PFHBiPM w Warszawie. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż wiceprezydentem PFHBiPM jest przedstawiciel naszego województwa Pan Krzysztof Banach.

Jakie są plany PFHBiPM na przyszłość?
- Naszym, głównym celem jest uzyskanie jak najlepszego efektu ekonomicznego w gospodarstwach, którym świadczymy nasze usługi. Mamy również na uwadze doskonalenie metod prowadzenia oceny oraz wzrost atrakcyjności i przydatności informacji przekazywanej hodowcom. Dążymy również do zwiększenie ilości gospodarstw objętych oceną.

Dziękuję za rozmowę

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Uprawa Ocena wartości użytkowej bydła