Podlaskie AGRO

Maszyny

Słońce nie wystawia rachunków


Kolektory słoneczne, jeszcze do niedawna luksus, dziś są powszechnie stosowane, jako alternatywne źródło energii


Dzięki wysokiej sprawności próżniowych kolektorów słonecznych nowej generacji można zredukować koszty podgrzewania wody na potrzeby domowe. Oszczędności dochodzą nawet do 70% w skali roku. A producenci w końcu dostosowali się cenowo do zasobności portfela przeciętnego Kowalskiego.

Ciepła woda w gospodarstwach rolnych jest potrzebna na bieżąco i to w dużych ilościach. Dlatego rolnicy często decydują się na zakup solarów ze względu na np. podgrzewanie wody do mycia urządzeń udojowych.

Zasada działania kolektorów jest bardzo prosta. Absorbują promieniowanie słoneczne, ogrzewając ciecz roboczą, która przez nie przepływa. Ciepło oddawane jest przez wężownicę spiralną w zbiorniku, w wyniku czego ogrzewana jest woda użytkowa.

- Wyróżniamy dwa rodzaje kolektorów: kolektory płaskie, które nadają się do podgrzewania wody w okresie letnim oraz dużo bardziej wydajne kolektory próżniowe HEAT-PIPE, wykorzystujące energię promieniowania słonecznego przez cały rok. Cechą charakterystyczną kolektorów próżniowych jest to, że potrafią wychwycić rozproszone promienie słoneczne, dlatego działają nawet w pochmurne dni i ujemne temperatury, przez co ich wydajność jest dużo większa - wyjaśnia Łukasz Janowski, reprezentujący Technikę Solarną Białystok, zajmujący się kompleksową obsługą inwestycji solarnych.

W zależności od typu kolektora próżniowego, ogrzewanie płynu w systemie solarnym odbywa się na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez bezpośredni przepływ czynnika grzewczego przez rury w kształcie litery „U”, mieszczące się w tubach panela. Drugi najnowocześniejszy sposób, to system typu HEAT-PIPE, który oddaje ciepło poprzez tzw. „rurkę ciepła” wypełnioną płynem o bardzo niskiej temperaturze parowania. Ten system jest dużo bardziej wydajny i efektywny w okresach przejściowych.

Kolektor to nie wszystko. Mimo, że jest najważniejszą częścią systemu solarnego, w jego skład wchodzą również inne elementy: zbiornik biwalentny (dwuwężownicowy) dzięki specjalnej konstrukcji przystosowanej do systemów solarnych odgrywa ważną rolę w magazynowaniu energii słonecznej; grupa pompowa z pompą obiegową, która tłoczy ciecz roboczą w całej instalacji solarnej oraz regulator solarny sterujący całym układem wraz z czujnikami temperatury; naczynie przeponowe solarne zajmujące się przejmowaniem nadmiaru czynnika grzewczego w instalacji, odpowietrznik automatyczny solarny, który pełni funkcje medium w układzie.

Aby kolektory słoneczne działały prawidłowo, trzeba zastosować specjalną izolację solarną wysokotemperaturową zakładaną na rury miedziane, która ma za zadanie zminimalizować straty energii, które mogą wystąpić na łączeniu kolektora.

Należy pamiętać, że kolektory słoneczne powinny być zwrócone na południe i pochylone pod kątem 30-45 stopni pod względem poziomu. Sam panel solarny jest mobilnym urządzeniem, które możemy montować na dachu, ziemi oraz fasadzie budynku. Jeżeli system ma być używany wyłącznie w miesiącach letnich należy go zainstalować pod kątem 30 stopni.

Dzięki niskim cenom urządzeń, instalacja kolektora słonecznego jest bardzo opłacalna. Przekonał się o tym m.in. Adam Kukliński, mieszkaniec Rafałówki pod Białymstokiem.

- Decydując się na założenie kolektorów słonecznych nie spodziewałem się takiego efektu, jestem bardzo mile zaskoczony – mówi inwestor. - Jeszcze ani razu nie musiałem podgrzewać wody innym źródłem energii odkąd zaczeły sie wiosenne dni. Zdążyłem już zauważyć ewidentną różnicę w moim budżecie rodzinnym. Rachunki za media spadły o ponad połowę.

- Ciągły wzrost cen tradycyjnych nośników energii sprawia, że bardzo dużą popularnością cieszą się metody pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych. Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna. Właśnie to ekologiczne źródło wykorzystywane jest przez system solarny. To opłacalna inwestycja, jej koszt zwraca się już nawet w ciągu trzech lat – mówi Łukasz Janowski. - Nasza firma oferuje kolektory wysokiej jakości w najniższych cenach rynkowych.

opr. Marzena Bęcłowicz

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Maszyny Słońce nie wystawia rachunków