Podlaskie AGRO

Hodowla

Farmerzy ze Złotym Jabłkiem


Renata i Bogdan Zakrzewscy - laureaci konkursu Rolnik-Farmer Roku

Renata i Bogdan Zakrzewscy z Lizy Nowej zwyciężyli w konkursie Rolnik - Farmer Roku. Utytułowani podlascy rolnicy byli najlepsi w kategorii gospodarstw o powierzchni powyżej 100 hektarów. W nagrodę otrzymali zaszczytny tytuł oraz statuetkę „Złote Jabłko”.
Zakrzewscy (na zdjęciu powyżej) prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 100 hektarów, od wielu lat wyspecjalizowane w produkcji mleka wysokiej jakości.
Kierunek - mleko
Stado, które posiadają liczy 200 sztuk, w tym nieco ponad sto, są to krowy mleczne (krowy rasy ncb z dolewem krwi hf). Krowy utrzymywane w oborze wolnostanowiskowej osiągają średnią wydajność 8300 kg mleka w laktacji. Dojone są w hali udojowej typu rybia ość. Bydło żywione jest w systemie TMR z zastosowaniem wozu paszowego.
Struktura upraw w gospodarstwie jest ściśle związana z typem prowadzonej produkcji. Połowę ze stu hektarów stanowią użytki zielone, większość gruntów ornych - 27 ha - rolnicy przeznaczają pod uprawę kukurydzy na kiszonkę, pozostałą część pod uprawę zbóż.
Rzecz jasna - gospodarstwo jest wyposażone w nowoczesny park maszynowy: to m.in. zestaw maszyn do zbioru zielonek, prasa rolująca, owijarka do bel. Modernizacja gospodarstwa została przeprowadzona m.in. dzięki środkom uzyskanym w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego.
Budynki są zadbane, nowoczesne, dostosowane do nowoczesnych wymagań. Uznanie budzi też strona estetyczna zagrody, co jest domeną gospodyni. Zakrzewscy to nowocześni rolnicy, aktywni, chętnie biorący udział we wszelkich szkoleniach. Warto też dodać, że to nie pierwszy sukces producentów z Lizy Nowej. W ubiegłym roku zostali wybrani na wicemistrzów Krajowej Agroligii.
Jedyni z Podlasia
Poza Zakrzewskimi, laureatami tej edycji konkursu Rolnik-Farmer Roku zostali:
Anna i Andrzej Walczak, Dąbkowice Dolne, woj. łódzkie - w kategorii gospodarstw rodzinnych do 50 ha. Walczakowie prowadzą gospodarstwo o powierzchni 9,22 ha specjalizujące się w uprawie pieczarki.
Renata Kozdęba - Lutowiska, województwo podkarpackie - w kategorii gospodarstw rodzinnych od 50 do 100 ha. To ekologiczne gospodarstwo o powierzchni 62 ha specjalizujące się w hodowli owiec.
Felicjan Pikulik - Stadnina Koni w Dobrzyniewie, województwo wielkopolskie - w kategorii przedsiębiorstwo rolnicze.
Marcin Bąk i Zenon Bąk - Góra Kalwaria, województwo mazowieckie - w kategorii ogrodnictwo i szkółkarstwo - produkcja owoców w specjalistycznym gospodarstwie ogrodniczym, prowadzonym przez ojca i syna, sięga 40 lat.
Dorota i Sławomir Gołubowicz - Gołdap, województwo warmińsko – mazurskie - w kategorii: gospodarstwo o alternatywnych źródłach dochodu - w gospodarstwie o powierzchni 164 ha użytki rolne stanowią 96 ha, na których prowadzona jest ekologiczna produkcja roślinna, głównie uprawa zbóż. Pozostałą powierzchnię zajmują lasy. Plony uzyskiwane w gospodarstwie nie są wysokie z uwagi na ograniczone nawożenie i stosowanie środków ochrony roślin, wynikające z wymogów rolnictwa ekologicznego. W gospodarstwie prowadzona jest działalność agroturystyczna przez cały rok oraz działalność pozarolnicza.
Silna reprezentacja województwa
Konkurs ten zorganizowany został już po raz czternasty. Uroczyste rozstrzygnięcie tegorocznej edycji odbyło się 28 marca w Warszawie. Celem tych zmagań jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i gospodarzy, którzy potrafią i chcą dostosowywać się do zmieniających się realiów. A wszystko dzięki ich pomysłowości i inicjatywie. Za najważniejsze kryterium oceny uznaje się efektywność gospodarowania, a więc uzyskiwana wydajność oraz wysokość przychodów.
Wszyscy zwycięzcy konkursu zyskują prawo do używania tytułu i logo konkursu, otrzymują statuetki „Złote Jabłko”, nagrody rzeczowe oraz prawo członkostwa w Stowarzyszeniu Polski Klub Rolnik – Farmer Roku.
Z województwa podlaskiego w tegorocznym finale konkursu znaleźli się również: Wojciech Kowalewski ze Srebrowa, gm. Wizna, pow. łomżyński, Marek Pupik z Budzisk, gm. Stawiski, pow. kolneński oraz Danuta i Zbigniew Klimaszewscy z Klimaszy, gm. Zambrów.
Małgorzata Sawicka


Stado Zakrzewskich liczy obecnie około 200 sztuk bydła.

Gospodarstwo Zakrzewskich jesy nie tylko nowoczesne, ale i zadbane.
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Hodowla Farmerzy ze Złotym Jabłkiem