Podlaskie AGRO

Finanse

Leasing udziela kredytu

zlotwkaJeszcze kilka lat temu udział firm leasingowych ograniczał się do rolników prowadzących działalność jako firmy ( na zasadach uproszczonych lub z pełną księgowością), bądź działów specjalnych rolnictwa (fermy, szklarnie, wylęgarnie). Przedmiotem leasingu mogły być tylko maszyny i urządzenia, które były rejestrowane na firmę leasingową. Obecnie firmy leasingowe oferują rolnikom także kredyty.
Tak więc jeżeli rolnik potrzebuje pieniędzy na zakup środków trwałych, może uzyskać finansowanie w firmie leasingowej. Jaka jest różnica w stosunku do klasycznego leasingu? Po pierwsze to rolnik jest od początku do końca właścicielem urządzenia. Po drugie finansowane tym kredytem mogą być także przedmioty nie rejestrowane czyli drobny sprzęt rolny, ale także np. wyposażenie chlewni składające się z setek drobnych elementów. Po trzecie firmy leasingowe oceniają zdolność kredytobiorcy na podstawie analizy stanu jego gospodarstwa, a nie zaświadczenia z gminy. Określają ilość posiadanej ziemi, zwierząt, budynków, maszyn, dopłat. Jest to bardzo korzystna metoda z punktu widzenia rolnika, gdyż nie ogranicza się do „sztucznych” dokumentów, bierze natomiast pod uwagę całokształt prowadzonego gospodarstwa .
Ofertę firm leasingowych charakteryzuje:

  • Finansowanie wszystkich gospodarstw rolnych, w tym działów produkcji specjalnej;
  • Pożyczkę dostępną dla korzystających z dotacji europejskich w ramach programu „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” (obszar świadczenia usług dla gospodarstw);
  • Brak wkładu własnego;
  • Brak górnej granicy finansowania (nawet kilka milionów);
  • Okres od 3 miesięcy do 7 lat (w zależności od sprzętu);
  • Harmonogramy spłat - ustalane indywidualnie- możliwość ustalenia mniejszych spłat w pewnych okresach, możliwość spłacania rat co kwartał lub co pół roku;
  • Stała lub zmienna stopa procentowa;
  • Pożyczka w złotówkach lub walucie;
  • Sprzęt nowy lub używany;
  • Dostawca może być osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej;
  • Dla VAT-owców istnieje możliwość odroczenia terminu zapłaty VAT do 4 rat, czyli w praktyce do momentu zwrotu VAT z urzędu skarbowego;
  • Przy osobach nie będących płatnikami VAT kredytowanie kwoty brutto;
  • Zawarcie umowy u Klienta;

Pożyczka jest udzielana rolnikowi na zakup wybranego przez niego środka trwałego. Inaczej niż w przypadku leasingu - to pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla rolników, którzy dzięki nabyciu sprzętu na własność mogą starać się o dofinansowanie inwestycji z unijnych środków pomocowych, w których rozliczanie transz dotacji jest korzystniejsze w przypadku współfinansowania pożyczką niż leasingiem. Finansowaniem pożyczką mogą być objęte nowe i używane sprzęty rolnicze. Należą do nich: ciągniki, maszyny rolnicze, maszyny rolnicze samobieżne bez rejestracji, kombajny do zbioru zbóż, pługi, ładowarki samojezdne - rolnicze, przyczepy rolnicze, maszyny do obróbki drewna, maszyny przemysłu rolnego i spożywczego do rozdrabniania i mieszania, maszyny i urządzenia rolnicze i gospodarki leśnej, wały uprawowe, agregaty uprawowe, kultywatory, siewniki, prasy do zbioru słomy i siana, ładowacze czołowe, kosiarki, rozrzutniki obornika, opryskiwacze, wozy paszowe, rozsiewacze nawozów.
Kolejność czynności przy zawieraniu umowy pożyczki (skrócony opis procesu finansowania):
1.Umowa z ARiMR/ARR lub inną jednostką publiczną udzielającą środki unijne w ramach PROW 2007-2013 (wymagane)
2.Faktura (nie wymagane na etapie składania wniosku, może być faktura pro forma, czyli nie ma konieczności dokładnego określenia sprzętu na tym etapie postępowania)
3.Złożenie wniosku i zawarcie umowy pożyczki
4.Pożyczkodawca opłaca całość kwoty dla dostawcy
5.Faktura przekazywana jest do Agencji i przelewa ona kwotę dofinansowania na konto Pożyczkodawcy. Rolnik zawiera aneks do umowy pożyczki zmieniający wartość pożyczki ( może być skrócenie umowy albo zmniejszenie raty).
Ponieważ czas oczekiwania na decyzję ARiMR to niekiedy nawet 12 miesięcy, pojawiła się potrzeba finansowania sprzętu w okresie przejściowym. Firmy leasingowe rozwiązują ten problem oferując rolnikom na ten czas leasing operacyjny. Od momentu złożenia wniosku do wydania decyzji przez ARiMR, rolnik korzysta ze sprzętu opłacając raty leasingowe. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej z ARiMR, umowa leasingowa jest bez dodatkowych opłat przekształcana w pożyczkę.
Obecnie wiele banków i instytucji finansowych oferuje rolnikom różnorodne programy finansowania. Co w takim razie wyróżnia ofertę pożyczki oferowanej przez firmy leasingowe ? Przede wszystkim maksymalne uproszczenie procedur. W odróżnieniu od typowo bankowego podejścia do rolnika zakładającego zgromadzenie olbrzymiej ilości dokumentów i zaświadczeń my wymagamy tylko:

  • Decyzji o dopłatach bezpośrednich (przy braku dopłat możliwe jest skorzystanie z pożyczki przez osoby korzystające z programu „młody rolnik”);
  • Nakazu płatniczego podatku rolnego;
  • Zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym (konieczne dopiero w momencie podpisywania umowy pożyczki);
  • Wypełnienia wniosku o przyznanie pożyczki;
  • Dwóch dokumentów ze zdjęciem.

tekst: Jacek Konochowicz, Neofinanse

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Leasing udziela kredytu