Podlaskie AGRO

Finanse

Przypadek - wypadek


Jeśli już zdarzy się wypadek przy pracy, pamiętajmy, aby jak najlepiej udokumentować to zdarzenie: zabezpieczyć miejsce i przedmioty związane z tym przykrym wydarzeniem, jeśli to możliwe, zebrać świadków.

Procedury uzyskania odszkodowania, które zdecydowanie warto znać


Praca rolnika jest szczególnie niebezpieczna. To banalne stwierdzenie, ale i prawdziwe. Tu o wypadek nietrudno. Jak im zapobiec - pisaliśmy wielokrotnie, ale nie oszukujmy się. Mimo przestróg i rad wypadki będą się zdarzać zawsze. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy do nich dojdzie, czy przysługuje pomoc, w takich przypadkach oraz w jaki sposób ją uzyskać.

Podstawowe pytanie, jakie należy zadać, to komu przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. Kwestię tę reguluje artykuł 10 ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. nr 50 poz.291 z 2008r. z późn.zm.). Tak więc odszkodowanie to przysługuje według przepisów:

- ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,

- członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Co jest wypadkiem?

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności (art.11 ustawy). Natomiast za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy (art.12 ustawy).

Jak ustala się wysokość odszkodowania? Jednorazowe odszkodowanie ustala się dla ubezpieczonego w wysokości proporcjonalnej do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (1% uszczerbku to obecnie 470 zł).

Sposób i tryb zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej, sposób dokumentowania wypadku, prowadzenia postępowania dowodowego w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2005r. w sprawie sposobu i trybu zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej oraz ustalania jego okoliczności i przyczyn (Dz.U. Nr 76 poz. 669).

Jak zgłosić wypadek?

Do przyjęcia zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej zobowiązane są wszystkie oddziały regionalne i placówki terenowe KRUS. Jeżeli wypadek został zgłoszony do jednostki, w której poszkodowany nie podlega ubezpieczeniu, zgłoszenie takie jest przekazywane do właściwej, ze względu na miejsce ubezpieczenia, placówki terenowej. Wypadek należy zgłosić niezwłocznie bezpośrednio w siedzibie jednostki albo za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo pocztą elektroniczną. Zgłoszenia może dokonać osoba poszkodowana lub inna osoba.

Poszkodowany lub osoba zgłaszająca wypadek powinna zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem,, udostępnić miejsce wypadku i przedmioty związane z wypadkiem, wskazać świadków wypadku, dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia. Pracownik KRUS uprzedza osobę dokonującą zgłoszenia wypadku o zamiarze i terminie przeprowadzenia oględzin miejsca wypadku.

Postępowanie dowodowe

Niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia wypadku właściwa jednostka Kasy ustala, czy poszkodowany podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w dniu wypadku. Jeżeli poszkodowany nie podlegał ubezpieczeniu, nie wszczyna się postępowania dowodowego. Jeżeli poszkodowany podlegał ubezpieczeniu, pracownik przystępuje do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Dokonuje oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem dla oceny stanu technicznego maszyn i urządzeń, warunków wykonywania pracy oraz innych okoliczności, mających wpływ na zaistnienie wypadku; przesłuchuje poszkodowanego i świadków wypadku, występuje do zakładów opieki zdrowotnej o udostępnienie dokumentacji medycznej związanej z udzieleniem poszkodowanemu pierwszej pomocy i leczeniem poszkodowanego, sporządza fotografię miejsca wypadku, zbiera inne dowody dotyczące wypadku.

W uzasadnionych przypadkach postępowanie dowodowe obejmuje również wystąpienie o udzielenie informacji przez organa prowadzące dochodzenie.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sporządzany jest protokół powypadkowy. Poszkodowany lub uprawniony członek rodziny ubiegający się o jednorazowe odszkodowanie może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Protokół stanowi podstawę do uznania bądź nie uznania wypadku za wypadek przy pracy rolniczej.

Jak otrzymać odszkodowanie

W oparciu o całość akt sprawy Oddział Regionalny Kasy dokonuje uznania bądź nieuznania zaistniałego zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej. Nieuznanie zdarzenia za wypadek powoduje wydanie decyzji odmawiającej prawa do jednorazowego odszkodowania.

Po uznaniu zaistniałego zdarzenia za wypadek, Oddział informuje poszkodowanego o konieczności przedłożenia zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza leczącego na druku KRUS N-14, a następnie zawiadamia Go o wyznaczonym terminie badania przez lekarza rzeczoznawcę Kasy, który wyda orzeczenie o stopniu doznanego wskutek wypadku stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wyrażonego w procentach. Na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza rzeczoznawcy ( w II-ej instancji komisji lekarskiej) wypłaca się jednorazowe odszkodowanie.

Barbara Sołomiewicz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku, opr. sam


Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Przypadek - wypadek