Podlaskie AGRO

Finanse

Kierunek - ekopole!


W woj. podlaskim sporym zainteresowaniem cieszy się pakiet „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”. Dzięki niemu coraz częściej w gospodarstwach można spotkać tak unikalne rasy zwierząt jak widoczna na zdjęciu

Zbliża się termin naboru wniosków na Program rolnośrodowiskowy - od 15 marca


W połowie tego miesiąca rozpocznie się nabór wniosków na Programy rolnośrodowiskowy. Jak się okazuje, ten „zespół” działań sprzyjających naturze, mimo pierwszych trudności, zyskał pokaźne grono swoich zwolenników.

11 grudnia ub. roku w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja „Programy Rolnośrodowiskowe jako instrument ochrony środowiska”. Podczas spotkania poruszono wiele ważnych problemów związanych z powyższym programem.

Szczypta historii

Program rolnośrodowiskowy, pojawił się w Polsce jeszcze przed akcesją do Unii Europejskiej w ramach Phare 99, ale wówczas jego działanie zawężone zostało do województw: Podkarpackiego i Warmińsko-Mazurskiego. Ponownie pojawił się w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006. Był jednym z dziesięciu programów i podzielony został na 7 pakietów. Wszystkie były dostępne dla tych, którzy posiadali gospodarstwa na terenie tzw. stref priorytetowych. Również w PROW 2007-2013 znalazł się program rolnośrodowiskowy.

- Poszczególne pakiety zostały zmodyfikowane w oparciu o wiedzę zdobytą w latach poprzednich - podkreśliła Nina Maria Dobrzyńska z Ministerstwa Rolnictwa.

Został już przeprowadzony pierwszy nabór. Podlaski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2008 roku przyjął 1674 wnioski, najwięcej z powiatu suwalskiego, łomżyńskiego sokólskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się pakiety: Ekstensywne trwałe użytki zielone, Ochrona gleb i wód oraz Rolnictwo ekologiczne.

W Polsce ARiMR przyjęła ponad 21,5 tys. wniosków. Rolnik otrzyma pierwszą płatność rolnośrodowiskową w terminie 12 miesięcy. Oznacza to, że kto złożył wniosek w 2008 r. pierwszą płatność otrzyma do marca 2009 r. W następnych latach Agencja przelewać będzie pieniądze tym rolnikom, którzy potwierdzą realizację swoich projektów rolnośrodowiskowych i złożą wniosek o przyznanie tej płatności. Na taki wniosek złożony w 2009 r. płatność rolnoośrodowiskowa zostanie wykonana do końca lutego 2010 roku.

Co tkwi w programach?

Działanie Program rolnośrodowiskowy obejmuje 9 pakietów rolnośrodowiskowych.

W każdym pakiecie są warianty rolnośrodowiskowe, których wybór zobowiązuje do realizacji konkretnych szczegółowych zadań określonych w rozporządzeniu

Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone

Realizacja zadań w ramach tego pakietu ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko. Główne wymogi przy realizacji tego pakietu:

przestrzeganie odpowiedniego następstwa roślin i doboru roślin,

ograniczenie nawożenia, opracowanie planu nawozowego,

realizacja na obszarze całego gospodarstwa rolnego.

Pakiet 2. Rolnictwo ekologiczne

W tym pakiecie należy stosować metody uprawy ekologicznej, zgodnie z krajowymi i unijnymi przepisami o rolnictwie ekologicznym.

Warunkiem uczestnictwa w pakiecie jest rozpoczęcie procedury przestawiania na produkcję rolniczą metodami ekologicznymi pod kontrolą upoważnionej Jednostki Certyfikującej albo posiadanie certyfikatu zgodności wydanego przez taką jednostkę. Wymagania dotyczą m.in. przeznaczenia plonu, przestrzegania określonych terminów koszenia, wykonywania na plantacji zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych w przypadku upraw sadowniczych

i jagodowych.

Pakiet 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone

Wymogi w tym pakiecie dotyczą ograniczenia nawożenia, ilości i terminów pokosów oraz intensywności wypasu, w zależności od rodzaju wybranego wariantu oraz sposobu użytkowania danej działki: kośnego, pastwiskowego, czy kośno-pastwiskowego.

Pakiet 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000

Pakiet 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000

W celu ochrony zagrożonych gatunków ptaków oraz zachowania cennych zbiorowisk roślinnych poza obszarami Natura 2000 (Pakiet 4.) oraz na obszarach Natura 2000 (Pakiet 5.) określono wymogi, które zakładają ograniczenie nawożenia, ilości i terminów pokosów lub kontrolę intensywności wypasu.

W tych pakietach podstawowym wymogiem jest posiadanie dokumentacji przyrodniczej sporządzonej przez upoważnionego eksperta w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego. Koszty transakcyjne poniesione w celu przygotowania takiej dokumentacji będą refundowane wraz z pierwszą płatnością rolnośrodowiskową.

Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie

Wymogi w tym pakiecie dotyczą uprawy lokalnych lub starych odmian gatunków roślin uprawnych zagrożonych wyginięciem i gatunków im towarzyszących.

Pakiet 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie

Pakiet ten polega na wspieraniu i utrzymaniu hodowli lokalnych ras bydła, koni, owiec oraz świń zagrożonych wyginięciem, wpisanych do księgi hodowlanej oraz objętych programem ochrony zasobów genetycznych.

Pakiet 8. Ochrona gleb i wód

Podstawowe wymogi w tym pakiecie zmierzają do utrzymywania roślinności na gruntach ornych w okresie między dwoma plonami głównymi w formie zasiewu jednogatunkowego lub mieszanki kilku roślin oraz do zwiększenia udziału gleb z okrywą roślinną w okresie jesienno-zimowym.

Pakiet 9. Strefy buforowe

Zadania w tym pakiecie polegają głównie na utrzymywaniu istniejących stref buforowych

i miedz śródpolnych, tworzących podłużne pasy roślinności, ograniczające zanieczyszczenia wód, przeciwdziałające erozji oraz zwiększające różnorodność biologiczną terenów rolnych.

Wnioski składa się w biurach powiatowych Agencji w terminie od 15 marca do 15 maja.

sam, na podstawie info. ARiMR


Kto może ubiegać się o płatność?

Rolnik może ubiegać się o płatność rolnośrodowiskową w ramach działania Program rolnośrodowiskowy, jeżeli:

1) posiada numer identyfikacyjny, nadany po złożeniu do biura powiatowego ARiMR wniosku o wpis do ewidencji;

2) jest rolnikiem, posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha;

3) zobowiąże się do realizacji programu rolnośrodowiskowego przez okres 5 lat, zgodnie z planem działalności rolnośrodowiskowej;

4) zobowiąże się do przestrzegania podstawowych wymagań na obszarze całego gospodarstwa rolnego;

5) zobowiąże się do przestrzegania wymogów, wynikających z poszczególnych pakietów/wariantów rolnośrodowiskowych.


Nina Maria Dobrzyńska z Ministerstwa Rolnictwa zreferowała podczas konferencji historię Programu Rol
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Kierunek - ekopole!