Podlaskie AGRO

Finanse

Świadczenia przedemerytalne dla rolników

Ubezpieczeni w KRUS mogą nabyć uprawnienia do świadczeń emerytalnych, potocznie nazywanych emeryturą wcześniejszą, przed ukończeniem powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego. Emerytura rolnicza wcześniejsza może być przyznana wyłącznie rolnikowi.
Zgodnie z przepisami obecnie obowiązującej ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytura rolnicza wcześniejsza przysługuje rolnikowi, który spełnia łącznie trzy warunki:
osiągnie wiek 55 lat (gdy rolnikiem jest kobieta) lub 60 lat (gdy rolnikiem jest mężczyzna)
podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 120 kwartałów
zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej,
Do okresu ubezpieczenia zaliczane są także inne okresy takie jak: okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990, okres prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia przed dniem 1 stycznia 1883r. oraz okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Okresy te mogą być uwzględniane wtedy, gdy nie zostały zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów.
Rolnik, który zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej w związku z wywłaszczeniem gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, ich zbyciem na cel uzasadniający wywłaszczenie albo trwałym wyłączeniem zgodnie z obowiązującymi przepisami użytków rolnych z produkcji rolnej z przyczyn niezależnych od rolnika - może uzyskać emeryturę rolniczą wcześniejszą, jeżeli będzie podlegał ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu przez okres 50 kwartałów.
Uznaje się że rolnik, który ubiega się o emeryturę wcześniejszą spełnia warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym (gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych) i nie prowadzi działu specjalnego.
Rolnik który chce nabyć prawo do emerytury wcześniejszej musi wyzbyć się gospodarstwa rolnego, a gdy prowadzi dział specjalny - zlikwidować ten dział.
Przekazania gospodarstwa rolnego rolnik może dokonać w formie określonej w przepisach prawa cywilnego np. darowizna, dożywocie, sprzedaż.
Rolnik nie musi wyzbywać się własności gospodarstwa rolnego, może wydzierżawić je innej osobie. Umowa dzierżawy poza warunkami określonymi w przepisach kodeksu cywilnego, musi spełniać warunki określone w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Musi to być umowa pisemna na 10 lat, zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków, zawarta z osobą nie będącą :
małżonkiem rolnika,
jego zstępnym lub pasierbem,
osobą pozostającą z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym,
małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c.
Rolnik ubiegający się o emeryturę wcześniejszą nie musi przekazywać użytków rolnych, gdy ich powierzchnia nie przekracza 1 ha (fizycznego lub przeliczeniowego).
Agnieszka Zych, inspektor w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku, opr. sam
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Finanse Świadczenia przedemerytalne dla rolników