Podlaskie AGRO

Aktualności

Tymczasem... obora


Wiata garażu 10x35x4,6 m z wjazdem od ściany podłużnej - widok wiaty w realizacji

Nowoczesne systemy hal dla rolnictwa - cz. 2

O lekkich halach stalowych z kratowymi ryglami i słupami, wykonanych z rur kwadratowych, montowanych przez 3-4 osoby bez użycia sprzętu ciężkiego pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Podlaskiego AGRO”. Autor tego artykułu z różnymi zespołami opracował kilka systemów hal dla rolnictwa. Te, opisane poniżej, to hale nie wymagające pozwolenia na budowę.

 

Obiekty takie budowane są na zgłoszenie jako tymczasowe, gdyż nie są trwale związane z gruntem, a jedynie przykręcone do stalowej podwaliny mocowanej do płyt drogowych ułożonych na uprzednio wykonanej poduszce piaskowej.

 

Poniżej zaprezentowano hale do hodowli drobiu (Rys. 1a i 1b). Płatwie dachowe wykonane z profili C giętych na zimno, dostosowano tu do podwieszenia podajników wody i karmy. Obudowa dachu została wykonana z płyt warstwowych styropianowych o grubości 15 cm, a ścian - 10 cm. Wentylatory umieszczono w polach między płatwiami kalenicowymi i przedkalenicowymi. W ścianie szczytowej zamocowano podkonstrukcje bram i wentylatorów.

 

Kolejne rysunki - 2 i 3 - pokazują wiaty i hale na postój maszyn i urządzeń (kombajny, linie paszowe itd.). Ramy z kształtowników dwuteowych rozstawione w nich zostały co 5m. Płatwie dachowe wykonano z profili Z, a rygle ścienne z profili C giętych na zimno, ocynkowanych. Obudowę ścian tworzy blacha trapezowa TR18x0,5 mm, a dachu Eurofala lub TR50x0,7mm. Wjazd pod dach wiaty przewidziano od jednej ściany podłużnej pozostawiając otwarte pięć pól z siedmiu, gdzie tylko skrajne pola tej ściany będą obudowane. Wjazdy mają szerokość ok. 4,9 m i wysokość 4,5m.

 

Płatwie dachowe hali garażu, pokazanej na rysunku 3, wykonano z profili Z, a rygle ścienne z giętych na zimno C. Obudowę ścian stanowią płyty warstwowe o grubości 10 cm, a dachu - 15 cm. Alternatywnie obudowa ścian może być wykonana z blach trapezowych TR 18/0,5 mm, a dachu z TR 50/0,6 mm. W jednej ścianie szczytowej hali przewidziano dwie bramy dwuskrzydłowe, otwierane 4,0x4,5m (wysokość).

dr hab. inż. Jerzy K. Szlendak, Katedra Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, Instytut Budownictwa PWSZ Suwałki

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Tymczasem... obora