Podlaskie AGRO

Aktualności

Gdzie trafiły złote jabłka?


Danuta Chmielewska z synem Wiesławem, przyszłym następcą

Rolnicy z podlaskiego zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu


Danuta i Stanisław Chmielewscy z miejscowości Oszkinie z woj. podlaskiego zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu „Rolnik - Farmer Roku”. Zwycięzcy konkursu otrzymali m.in. statuetki złotych jabłek.

Przedstawiciele naszego województwa zwyciężyli w kategorii gospodarstw rodzinnych do 50 ha. Uroczysta gala wręczania nagród w XVII edycji konkursu odbyła się 18 lutego br. w Warszawie. Kapituła wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach.

- Nie ulega wątpliwości, że polska wieś zmierza we właściwym kierunku, o czym nas dobitnie przekonują osiągnięcia laureatów – mówił podczas gali Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Dodał również, że tegoroczni zwycięzcy mają szczególne powody do dumy. Dążąc do sukcesu wykazali się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale także determinacją w dążeniu do celu. Z kolei Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi gratulując zwycięzcom podkreślał, iż mamy powody do dumy, gdyż polski rolnik obronił się przed zachodnią konkurencją.

- A dzięki swojej pracowitości oraz innowacyjności naszych rolników Polska jest postrzegana jako poważny gracz na europejskim rynku rolnym – dodał minister.

Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali m.in.: Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Klim, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Sławomir Pietrzak, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Wojciech Kapelański, prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Danuta i Stanisław Chmielewscy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 25, 13 ha (użytki własne), specjalizujące się w hodowli bydła mięsnego rasy Limousin. Obecnie stado podstawowe liczy 40 sztuk (razem 110).

- Wcześniej zajmowaliśmy się produkcją mleka. Mieliśmy 20 krów mlecznych - mówi pani Danuta. - Jednak mój wypadek i późniejsza rekonwalescencja doprowadziła do zmiany kierunku produkcji. Sprzedaliśmy krowy i zaczęliśmy zajmować się bydłem mięsnym. Początek to było 11 jałowic.

Chmielewscy myślą o powiększeniu produkcji, gdyż uważają, że ten kierunek jest przyszłościowy.

- Do krów mlecznych już bym nie wróciła - mówi pani Danuta. - To naprawdę ciężka praca. Przy bydle mięsnym jest lżej. Kokosów jeszcze z tego nie ma, ale ze sprzedażą nie mamy problemu.

Jednak na przeszkodzie w rozwoju produkcji stoi kilka kwestii. Po pierwsze to problem z dokupieniem ziemi. Jak podkreśla pani Danuta, przydałoby się też postawić nową oborę, bo brakuje pomieszczeń na „młodzież” lub przynajmniej wiatę, na razie.

Ogromnym wsparciem w prowadzeniu gospodarstwa i „murowanym” następcą jest tegoroczny maturzysta - syn Wiesław. A ma co przejmować. Bo gospodarstwo jest na wskroś nowoczesne, co wielokrotnie docenili organizatorzy różnych konkursów: „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, „Najbardziej zad bana zagroda wiejska” i w końcu „Rolnik-Farmer Roku”.

Celem tego ostatniego konkursu jest promowanie nowoczesnego rolnictwa oraz ludzi zaradnych i pomysłowych, którzy zachowując mechanizmy gospodarki rynkowej, potrafią rozwijać własne przedsiębiorstwa i konkurować z wysoko dotowanymi gospodarstwami unijnymi.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”, natomiast patronat nad konkursem objęli: Marek Sawicki, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i prof. Antoni Bukaluk, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

tekst: Małgorzata Sawicka

fot. Sebastian Rutkowski, PODR Szepietowo




Gospodarstwo Chmielewskich wygląda imponująco, nawet mimo mało atrakcyjnej pogody

Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Gdzie trafiły złote jabłka?