Podlaskie AGRO

Aktualności

Zapraszamy na Święto Plonów


Suraż z lotu ptaka

Dożynki Wojewódzkie odbędą się w tym roku w malowniczym miasteczku Podlasia - Surażu


Najpierw msze święte w obrządku katolickim i prawosławnym, potem przemarsz z wieńcami dożynkowymi i zabawa na zakończenie żniw. Tak co roku wyglądają Dożynki Wojewódzkie. W tym roku uroczystości odbędą się w Surażu. Zapraszamy na nie 5 września.

- To, że wybrano gminę Suraż na miejsce organizacji Dożynek Wojewódzkich przyjmuję jako wyróżnienie - mówi Sławomir Halicki, burmistrz Suraża.

Jest środek lata, przygotowania do uroczystości są w toku. Data została wyznaczona na 5 września. Część estradowa Dożynek zostanie poprzedzona liturgiami w dwóch wyznaniach. Katolicka odbędzie się w kościele w Surażu, rozpocznie się o godz. 10, a prawosławna - w miejscowości Topilec, jej początek będzie miał miejsce o 9. Uroczystości estradowe odbędą się na placu przy Domu Kultury w Surażu.

- W latach 70-tych lokalne dożynki w Surażu odbywały się zawsze na stadionie, który znajduje się na uboczu miasteczka. Moim zdaniem warto, mając tylu gości, pokazać im całą miejscowość - wyjaśnia Sławomir Halicki. - A jest u nas co oglądać. Weźmy chociaż najlepiej zachowany XVI-wieczny układ przestrzenny miejscowości. Do dzisiaj nie zmieniły się dawne przebiegi ulic. Aby zachować dawne nazwy ulic, używane są u nas podwójne nazwy – te historyczne i współczesne.

Z tych i innych względów organizatorzy wybrali na uroczystości inne miejsce niż stadion. Kościół w Surażu znajduje się na przeciwległym krańcu miasteczka, tak więc ze stadionu korowód musiałby pokonać dystans wynoszący 2,5 km. To stanowczo za dużo. Dlatego też podjęto decyzję, że część estradowa Dożynek odbędzie się na placu za Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie organizowane są od wielu lat Festyny Grodzisko, z których Suraż jest już znany.

W trójkątnym parku (dawny rynek ruski), na długości łącznie 300m, staną stoiska rękodzieła ludowego, wyrobów ludowych, żywności lokalnej. Nas tym placu znajdzie się także wystawa płodów rolnych przygotowywana rok rocznie przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Szepietowa oraz stoiska wszystkich powiatów woj. podlaskiego, jak i instytucji oraz organizacji branżowych. Wystawa maszyn rolniczych odbędzie się na dwóch zabytkowych uliczkach: Ciesielskiej i Rybnej. W ramach Dożynek odbędą się także występy muzyczne.

- Nie chciałbym, aby część muzyczna było tylko ludowa. Mam nadzieję, że uda się zorganizować i coś dla młodzieży - podkreśla Sławomir Halicki. - Zależy nam na tym, by przyciągnąć jak najwięcej ludzi, pokazać mieszkańcom Suraża tradycję dożynkową.

Organizatorami Dożynek Wojewódzkich są: Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Urząd Miejski w Surażu.

sam


Sławomir Halicki, burmistrz Suraża

Gmina Suraż charakteryzuje się wybitnymi walorami przyrodniczymi, kulturowymi i bogatą przeszłością historyczną. Świadczy o tym prawie 200 stanowisk archeologicznych, w tym dwa grodziska średniowieczne i kilkanaście kurhanów wczesnośredniowiecznych. Najcenniejsze zabytki ruchome gminy można podziwiać w pięciu muzeach i izbach regionalnych. Najstarsze zabytki sakralne to dwie kaplice z XVIII w. w Zawykach i XIX w. kościół w Surażu oraz cmentarze trzech wyznań.

Teren gminy można zwiedzać podróżując aż dwunastoma trasami turystycznymi, samochodowymi, kajakowymi, pieszymi, rowerowymi lub konnymi. Dla turystów przygotowanych jest ponad 200 miejsc noclegowych w ośrodkach wypoczynkowych w Doktorcach i kwaterach agroturystycznych w całej gminie. Największą atrakcją gminy jest nowo powstały park linowy w Doktorcach.

Z myślą o mieszkańcach i turystach organizowanych jest mnóstwo festynów. Do najciekawszych należy zaliczyć: odbywający się zawsze w ostatnia niedzielę czerwca Festyn Historyczny „Grodzisko” w Surażu, Festyn Wesołe Lato w Zawykach - pod koniec lipca oraz dwa międzynarodowe festiwale folkloru organizowane w lipcu i sierpniu. W Surażu odbywają się rozgrywki IV ligi piłki nożnej i tenisa stołowego oraz turnieje w tych dyscyplinach. Gmina posiada znakomite zaplecze rekreacyjne w postaci hali sportowej, boisk Orlik 2012, stadionu miejskiego, na którym sparingi rozgrywa Jagiellonia Białystok.



Herb Suraża
Jesteś tutaj: Strona główna Artykuły Aktualności Zapraszamy na Święto Plonów